Hakkımızda

Firmamız 1976 yılında 25 metrekarelik bir atölyede ilk adımlarını atmaya başladı. O yıllarda bahçe mobilyasına olan talebin artmasıyla birlikte 1979 yılında Garden Art markası ile masif bahçe mobilyası üretimine yoğunlaşarak piyasa lideri olmuştur.

Yaptığı cesur ve yenilikçi girişimlerle, Türkiye'de ilk bahçe mobilyası üretimini gerçekleştiren firma yazlık evlerin aranılan markası haline gelmiştir. Toplu alım avantajları ile bir çok otel ve restaurant projelerinde yer almıştır.

Müşterilerinin beğenisi ve desteğiyle gelişen bu girişim, Dünya üzerindeki tasarım trendlerini takip ederek ve her geçen gün ürün çeşitliliğini artırarak “Usta eller ahşaba hayat verdi” ilkesi ile el yapımı ahşap aksesuarları da bünyesine katarak yeni bir markaya Garden Art Home'a dönüşmüştür.

Farklı zevklere hitap ederek, geniş bir ürün yelpazesine sahip Garden Art Home Türkiye’de 50, KKTC ve Azerbaycan'da 2 bayisi ile hizmet vermiştir. Bunun dışında yurtdışında çeşitli ülkelerde bir çok projede yer almıştır. Modern, rahat, her zaman kaliteli ve farklı olma prensipleri doğrultusunda müşterilerine erişilebilir ürünler sunmayı hedefleyen Garden Art Home, Türkiye'nin öncü firmaları arasında yoluna devam etmektedir.

About Us

Our company started to take its first steps in a workshop of 25 square meters in 1976. With its brave and innovative initiatives, the company produced the first garden furniture in Turkey. With the increase in demand for garden furniture in those years, it became the market leader by focusing on the production of solid garden furniture with the Garden Art brand in 1979. Moreover, Garden Art has been involved in many hotel and restaurant projects with the advantages of wholesale purchase.

This initiative, which has developed with the admiration and support of its customers, has turned into a new brand, Garden Art Home, by following the design trends in the world and increasing its product range day by day, adding handmade wooden accessories with the principle of "Master hands gave life to wood".

Garden Art Home, which has a wide product range by appealing to different tastes, has served with 50 franchises in Turkey and 2 franchises in Cyprus and Azerbaijan. Apart from this, company took part in many projects in various countries abroad. Garden Art Home continues on its way among the leading companies of Turkey by aiming to offer accessible products to its customers in line with the principles of being modern, comfortable, always of high quality and being different.

Sepetini Boş

Ara